Martina Kazičková

Obraz povie viac ako tisíc slov – fotografie uchádzačov hľadajúcich si prácu

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

Predstavte si, že dostanete list. Otvoríte ho a okrem listu je v ňom aj fotografia. Začnete najprv čítať, čo vám píšu alebo si najprv pozriete fotografiu? Pravdepodobne väčšina z nás začne fotografiou.

Prvý dojem je rozhodujúci, či sa nám to páči alebo nie. Ak vaše životopis a motivačný list dostane personalista, ktorý posudzuje, či ste ako uchádzač vhodný na danú pracovnú pozíciu, určite bude pozorne vnímať, ako na neho pôsobí vaša fotografia: priateľský – nepriateľský dojem, upravený – neupravený vzhľad, sympatický – nesympatický človek atď.

Posudzovanie vašej osobnosti tak začína vnímaním vašej fotografie. A závisí aj na jej kvalite: niektorí hodnotitelia (napr. personalista, potenciálny priamy nadriadený) prenesú dojem z fotografie na vašu osobnosť. A tak sa vám ľahko stane, že lacná fotografia zo staničného automatu vás vykreslí ako lakomého a nemotivovaného človeka. Predimenzovaný obrázok zasa môže potešiť vašu samoľúbosť – ale sklame personalistu.

Dúfam, že nemusíme označiť, ktorá z dvoch fotografických sérií je tá, ktorou by ste sa mali inšpirovať: odlíšte sa pokojne iným, netradičným formátom a využite na to služby profesionálneho fotografa. Ten má k dispozícii všetko potrebné, čo váš foťák v mobile určite nedokáže.

Na fotografovanie si zvoľte oblečenie, ktoré zodpovedá pracovnej pozícii, o ktorú sa uchádzate: ženy by sa mali vystríhať hlbokého dekoltu a neupraveného vzhľadu (menej býva viac, najmä čo sa stylingu týka). Muži budú pôsobiť na fotografii predsa len lepšie s neodhaleným krkom. A nezabúdajte na úsmev – prirodzený a priateľský.

Váš osobný kontrolný zoznam:

  • Je fotografia, ktorú sa chystáte použiť aktuálna?
  • Pôsobím na fotografii sympaticky?
  • Zodpovedá fotografii pozícii o ktorú usilujem?
  • Hodí sa k nej aj moje oblečenie na fotografii?



Ako by ste mali postupovať?

  1. navštívte dobrého fotografa a investujte do fotografií, ktoré vás odlíšia od iných uchádzačov.
  2. na fotografovanie sa oblečte tak, ako keby ste išli na pracovný pohovor. Voľnočasové oblečenie nechajte uložené hlboko v skrini!
  3. dbajte na pozadie fotografie (čo je u profesionálneho fotografa samozrejmé), aby neodvádzalo pozornosť od vašej osoby.
  4. na zadnú stranu fotografie napíšte svoje meno: keby sa odlepila z prezentačných materiálov.
  5. pri skenovanej fotografii dávajte pozor na kontrast a farebnosť.

Dobrá fotografia vám môže pri hľadaní novej práce pomôcť, ale predsa len nie je všetko. Pre získanie zaujímavej práce musíte urobiť podstatne viac, dávame do pozornosti našu knihu 3 kroky ku kariere (www.3krokykukariere.sk).



Newsletter


kontaktujte nás