Najdôležitejšie kroky v živote sú vždy mimo našej zóny komfortu.
Pokúste sa vybaviť si tie najväčšie problémy, ktoré ste doteraz prežili: strach z nepoznaného; nedostatok húževnatosti niečo dokončiť; odkladanie nejakého rozhodnutia; vyhýbanie sa konfliktnému rozhovoru... Všetky spomínané situácie majú niečo spoločné – zdráhate sa opustiť svoju zónu komfortu, pretože je to nepríjemné.
Nepohodlie nie je ozajstná bolesť, ale pocit, ktorý je spojený s opustením zóny komfortu. Prestať fajčiť, jesť menej sladkostí, byť dochvíľny, vedieť odmietnuť, mať veci na poriadku alebo pravidelne cvičiť je spojené s nepohodlím. A väčšina ľudí nemá nepohodlie rado, aj napriek tomu, že dôsledky bývajú ešte nepríjemnejšie:
- Keď sa vyhýbate druhým ľuďom, s veľkou pravdepodobnosťou zostanete sami.
- Keď sa nedokážete odpútať od svojej matky, zostanete nedospelým mužom.
- Ak nedokážete odmietnuť, budú vás druhí aj naďalej využívať.
- Keď žijete nezdravo, skôr či neskôr vážne ochoriete.
- Keď budete viac míňať ako zarábať, roztočíte špirálu dlhov.
ČO TEDA MÔŽETE UROBIŤ?
Existuje jedno jednoduché riešenie – zmierte sa s nepohodlím. Možno ste v podobnej situácii, ako jeden náš klient: máte nudnú a monotónnu prácu, z ktorej ste dennodenne otrávení a frustrovaní. Zarábate síce veľmi dobre, ale za akú cenu. Čo by vás bavilo viac? Radi by ste robili niečo iné, na čo však nemáte patričné vzdelanie. Ale neviete si predstaviť, sadnúť si znovu do lavice a študovať. Znamenalo by to tráviť veľa voľného času štúdiom, budete mať podstatne menej času ako dnes – a nie na krátku dobu, ale na rovných päť rokov! Zároveň by ste sa museli presťahovať, platiť drahý prenájom a nákladnejší život v meste. Miesto pohodlného života so slušným príjmom veľká zmena, spojená so stratou pohodlia a istoty. Dôležité životné rozhodnutie, pred ktorým stojíte!
Ako je ale možné, skamarátiť sa v takýchto situáciách s nepohodlím, ktoré nastane?
Opustenie zóny komfortu je vždy skok do neznáma. To, čo vám môže pomôcť, je váš cieľ, ktorý ste sa rozhodli dosiahnuť. Mnohí ľudia sa radšej rozhodnú trpieť, než by niečo vo svojom živote zmenili. Určite je to pohodlnejšie, pretože trpieť je už pre vás známa vec a de facto patrí do vašej zóny komfortu. Najdôležitejšie je, nevyhýbať sa nepríjemným pocitom, ale pozorovať ich. Zistíte, že nič také strašné sa neudeje, svet sa bude točiť ďalej. Námaha, ktorú vás to bude stáť, sa bude dať zvládnuť.
Najhoršia býva naša predstava nepohodlia a prvé minúty. Je potrebné to prekonať, rýchlo si zvykneme na nepríjemné pocity, ktoré budú stále slabšie a slabšie, až nakoniec zmiznú. Začnú sa objavovať pocity, ktoré budeme vyhodnocovať ako príjemné.
Tak je to pri mnohých veciach, ktoré chcete zmeniť: je jedno, či chcete s niečím začať, alebo naopak s niečím prestať. Prijať nepohodlie ako súčasť vášho života je ten najdôležitejší predpoklad, ako niečo zmeniť.
AKO ĽAHŠIE OPÚŠŤAŤ SVOJU ZÓNU KOMFORTU?
Zvládnuť svoje nepríjemné pocity je jedna z najdôležitejších schopností človeka. Môžete postupovať krok po kroku (často to býva rozumnejšie, ako chcieť urobiť obrovský skok naraz). Ak napríklad chcete začať behať, začnite s jednou minútou. Všímajte si svoje pocity a „zoznámte sa s tými nepríjemnými“ – ponorte sa do nich, akceptujte ich, nesnažte sa ich potlačiť. Každý deň sa pokúste zvládnuť niečo, čo je ťažké – aspoň na krátku chvíľu: viac sa hýbte, odmietnite niečo, nezjedzte nezdravé jedlo aj keď naň máte chuť, atď. Pozorujte svoje pocity pred tým, než od toho utečiete. Čo vám bránilo, pustiť sa do zmeny? Aké sú vaše obľúbené výhovorky? Buďte k sebe čestní a starostlivo si analyzujte svoju situáciu a zamyslite sa, či sa dá tento proces zastaviť – krok po kroku.
Námaha nám pomáha rásť. Na pohovke vám väčšie svaly nenarastú: musíte ísť napríklad do fitka a naložiť si väčšiu záťaž, aby sa váš biceps zväčšil. Námaha nie je váš nepriateľ, je predpokladom vášho rastu.
Ako sa vám darí opúšťať svoju zónu komfortu? Ak sa opakovane neviete pohnúť z miesta a zlyhávate vo svojich snahách, využite možnosť individuálneho koučingu, pohľad nezávislého sparing partnera na vašu situáciu, v ktorou sa pasujete.