Martina Kazičková

AKO ZMENIŤ NEŽIADUCE NÁVYKY

Pridané | kategória Osobný rozvoj | autor Martina Kazičková

ZAJTRA ZMENÍM SVOJ ŽIVOT: VČERA SOM TO CHCELA UROBIŤ DNES

Mnohí absolventi tréningov pre manažérov si dávajú predsavzatia, že zmenia niektoré svoje zvyky. Všetko budem robiť inak a všetko sa zlepší. Koniec koncov, nie je to až také ťažké. Ak patríte k ľuďom, ktorí chcú na sebe niečo zmeniť a budete rešpektovať zopár pravidiel, nič nebude stáť v ceste tomu, aby ste boli úspešní.
Zmeniť svoje návyky nie je vždy jednoduché, predovšetkým vtedy, keď si zaumienite niečoho sa vzdať. Hovorí sa, že zvyk je železná košeľa. Princípy sú rovnaké, či si chcete osvojiť nejaký dobrý zvyk, alebo sa chcete zbaviť nejakého starého. Často vaše predsavzatie nie je úspešné hneď na prvý krát, ale to je normálne. Nesmiete sa však prirýchlo vzdať a musíte to skúsiť aj druhýkrát.

Skôr, než sa pustíte do zmeny niektorého návyku, mali by ste vedieť zopár vecí:

Musíte sa rozhodnúť:vždy na začiatku je vaše rozhodnutie. Žiadne polovičaté (ako chcela by som, mala by som ...) nebude fungovať. Iba vedomé rozhodnutie vám pomôže zmeniť váš návyk. Teda vaše ozajstné chcenie, sebamotivácia niečo zmeniť.

Buďte proaktívni:často človek otáľa so zmenou tak dlho, až ten návyk naozaj musí zmeniť. Keď však chcete zmeniť niečo proaktívne, motivácia k tomu býva silnejšia.

Nahraďte starý návyk novým:s návykmi sa nerodíme, osvojujeme si ich dlhodobým opakovaním. To je dobrá správa, pretože to, čo ste sa naučili, sa môžete vedome odučiť. Ako? Nahradením starého návyku novým. Rím však tiež nepostavili za dva dni, je treba postupovať krok za krokom.
Meňte len jeden návyk naraz: človeka pochopiteľne láka zmeniť naraz viac vecí (najmä ak ich dlhšiu dobu odkladá). Riziko, že nebudete mať na to dostatok energie, je obrovské. Preto je lepšie, sústrediť sa na jeden návyk a ten určitú dobu nacvičovať.

30 dní: nový nácvik precvičujte cca 20 – 30 dní. Toľko je asi potrebné na to, aby ste svoj nový návyk ukotvili. Toto obdobie sa dá využiť aj k sebamotivácii. Osvojiť si nový návyk navždy vás môže na začiatku odstrašiť: „Od teraz už navždy sa budem zdravo stravovať“. Oveľa lepšie je, keď si človek naplánuje vyskúšať nový návyk počas obdobia 30 dní a následne sa rozhodnúť, či chce pokračovať ďalej, alebo nie.

Plánujte: zmeny môžu byť dobre naplánované. Ak viete, čo chcete, môžete si premyslieť, ako sa tam dostanete. Ten, kto chce chodiť skôr spať, si premyslí, ako by mal vyzerať jeho večerný program a čo by mal, respektíve nemal robiť, aby sa dostal skôr do postele. Čím konkrétnejšie kroky si naplánujete, tým lepšie.

Odmeňujte sa: naplánujte si aj to, kedy a ako sa odmeníte, pretože dosiahnutý pokrok treba odmeniť.
Urobte si aj plán B:čo budete robiť, keď sa vám nepodarí osvojiť si nový návyk. Je možné v tom ešte niečo urobiť? A keď áno, tak kedy a ako? Je nápomocné, mať k dispozícii aj plán B.
Zverejnite svoju zmenu: to, že o svojej snahe poviete ľuďom okolo vás, vám pomôže viac sa snažiť, aby ste boli úspešní. Človek sa nechce blamovať. Zároveň tým získate podporu  a aj feedback od priateľov, ktoré vám dobre padnú.

Nikdy sa nevzdávajte: je prirodzené, ak na svojej novej ceste „spadnete“. Je však rozumné vstať, oprášiť sa a zamyslieť nad tým, prečo ste spadli a urobiť ďalší pokus.

Just Do It: vďaka tomuto Nike sloganu máte perfektné motto, využiteľné pri zmene návykov. Vždy si totiž nájdete množstvo dôvodov, prečo nezačať. Just Du it! A práve teraz a nikdy inokedy.

Ak opakovane zlyhávate vo svojich snahách zmeniť niečo na sebe, využite možnosť individuálneho koučingu, pohľad nezávislého sparing partnera na vašu situáciu, s ktorou sa trápite. Viac informácií získate na koucing@mktraining.sk.
 



Newsletter


kontaktujte nás