Martina Kazičková

9. Aké sú vaše silné stránky?

Pridané | kategória Pracovný pohovor | autor Martina Kazičková

Takmer v každom výberovom pohovore vám položia štandardnú otázku, týkajúcu sa vašich predností. Ak chcete zabodovať, pripravte sa na ňu – pretože drvivá väčšina uchádzačov sa uspokojí so štandardnými odpoveďami, ktoré rozhodne nenadchnú žiadneho z hodnotiteľov.


 

AKO SA PRIPRAVIŤ NA TÚTO OTÁZKU?

  1. uvádzajte tie silné stránky, ktoré súvisia s pozíciou, o ktorú sa uchádzate (sústreďte sa radšej na pracovný aspekt otázky, nie na osobný)
  2. ku každej silnej stránke uveďte jeden konkrétny príklad z pracovného života, iba tak presvedčíte (napr. schopnosť prispôsobiť sa + príklad toho, ako sa vám podarilo prispôsobiť sa v nejakej pracovnej situácii; organizačný talent + príklad toho, ako ho viete v práci využiť…)
  3. každá silná stránka môže mať aj negatívny dôsledok – tento by však mal byť pre dané pracovné miesto irelevantný

NEVHODNÉ ODPOVEDE:

  • Pod stresom dokážem makať na 150% / až pod stresom sa dostávam naozaj do formy: Čo konkrétne tým hovoríte o sebe? Že za normálnych okolností nepodáte plný výkon?
  • Schopnosť prijímať kritiku: vaša najsilnejšia stránka je fakt prijímanie kritiky? Môže to váš potenciálny zamestnávateľ chápať tak, že ste boli doteraz pravidelne kritizovaný za nekvalitnú prácu?
  • Som nefajčiar: možno ste aj vegetarián, ochranca zvierat a rád čítate – ale vášho zamestnávateľa zaujímajú vaše pracovné kompetencie.
  • Som veľmi komunikatívny:
    a) súhlasí vaša odpoveď s vašim vystupovaním na pracovnom pohovore?
    b) je možné sa domnievať, že budete s kolegami viac debatovať ako pracovať?

    Pozor, uchádzači štandardne uvádzajú komunikatívnosť ako silnú stránku, ale takmer nikdy ju nevedia podložiť konkrétnym príkladom z pracovného prostredia!
  • Som optimista, flexibilný, rád pomáham druhým: uchádzači radi používajú takéto veľké slová, ktoré popisujú skôr charakter, než ich pracovné silné stránky. Ak poviete A, povedzte aj B: silná stránka + konkrétny príklad (dôkaz). Ak nebudete vedieť uviesť konkrétny príklad, stratíte veľa bodov!
  • Som pripravený učiť sa nové veci: je to síce chvályhodné, ale normálne a navyše to nie je vaša silná stránka! Zamestnávateľ vás nezamestná kvôli tomu, čo sa chcete v budúcnosti naučiť, ale zaujíma ho vaša aktuálna pracovná kvalifikácia.

A posledná rada: neuvádzajte silné stránky, ktoré naozaj nie sú „vaše“. Lož má krátke nohy!

Viac o tom, ako si vybudovať úspešnú kariéru, nájdete v našej knihe 3 KROKY KU KARIÉRE.



Newsletter


kontaktujte nás